- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Universal Lathes
- ›
- Universal Lathes COLCHESTER
- ›
- Universal Lathes COLCHESTER TORNADO T2
Universal Lathe COLCHESTER TORNADO T2
Universal Lathe COLCHESTER TORNADO T2 was manufactured by the machine manufacturer COLCHESTER. Machine COLCHESTER TORNADO T2 was built in 2006 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Slovakia |
| region | Bratislavský kraj |
| Year of manufacture | 2006 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 350 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 410 mm |
| Spindle bore | 410 mm |
| Minimum rotary speed of the spindle | 6000 1/min |
| Total power demand | 5.5 kW |
| Weight of the lathe | 2.7 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































