Heavy Duty Lathe WMW DXP 4000/6300
Heavy Duty Lathe WMW DXP 4000/6300 was manufactured by the machine manufacturer WMW. Machine WMW DXP 4000/6300 was built in 1962 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1962 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 2728 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 6300 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 3500 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 2550 mm |
| Workpiece weight with steadies (max) | 20 t |
| Total power demand | 28 kW |
| Length of the lathe | 6300 mm |
| Weight of the lathe | 85 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































