- UniMachines
- ›
- Hydraulic Presses
- ›
- H Frame Hydraulic Presses
- ›
- H Frame Hydraulic Presses FRITZ MULLER
- ›
- H Frame Hydraulic Presses FRITZ MULLER ZE 625-4
H Frame Hydraulic Press FRITZ MULLER ZE 625-4
| Net price | 68937 USD |
| Local tax (VAT) | 23 % |
| Company name |
Maszyneria
Sławomir Konieczko |
| Address | Wita Stwosza 18/13 |
| City | Jelenia Góra |
| Post code | 58-560 |
| region | Dolnośląskie |
| Country | Poland |
| Telephone | +48 603510566 |
| Category | Hydraulic Presses FRITZ MULLER › |
| Manufacturer | FRITZ MULLER › |
H Frame Hydraulic Press FRITZ MULLER ZE 625-4 was manufactured by the machine manufacturer FRITZ MULLER. Machine FRITZ MULLER ZE 625-4 was built in 1980 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 1980 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | After complete renovation |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 620 t |
| Length of the working table | 2500 mm |
| Width of the working table | 1600 mm |
| Maximum distance between the tables | 1600 mm |
| Maximum force of the ejector (pressing) | 63 t |
| Maximum stroke of the ejector | 65 mm |
| Machine height | 7300 mm |
| Machine length | 4900 mm |
| Machine width | 2400 mm |
| Machine weight | 100 t |
Equipment | |
|---|---|
| PLC Controller | |
| Hydraulic ejector | |
| Light curtains | |
















































