- UniMachines
- ›
- Drilling Machines
- ›
- Column Drilling Machines
- ›
- Column Drilling Machines SOLBERGA
- ›
- Column Drilling Machines SOLBERGA SE 1630
Column Drilling Machine SOLBERGA SE 1630
Column Drilling Machine SOLBERGA SE 1630 was manufactured by the machine manufacturer SOLBERGA. Machine SOLBERGA SE 1630 was built in 1980 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Schleswig-Holstein |
| Year of manufacture | 1980 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum drilling diameter in steel | 30 mm |
| Maximum drilling diameter in light metals | 45 mm |
| Minimum rotary speed of the spindle | 85 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 1800 1/min |
| Length of the working table | 350 mm |
| Width of the working table | 500 mm |
| Machine weight | 0.2 t |
Equipment | |
|---|---|
| Liquid cooling system | |











































