- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines ISPER
- ›
- CNC Milling Machines ISPER HSP 443 SKY
CNC Milling Machine ISPER HSP 443 SKY
CNC Milling Machine ISPER HSP 443 SKY was manufactured by the machine manufacturer ISPER. Machine ISPER HSP 443 SKY was built in 2004 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| region | Bergamo |
| Year of manufacture | 2004 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 400 mm |
| Width of the working table | 500 mm |
| Power of the spindle drive | 7 kW |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 30000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 400 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 400 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 300 mm |
| Machine height | 2505 mm |
| Machine length | 1420 mm |
| Machine width | 1870 mm |
| Machine weight | 4200 t |
Equipment | |
|---|---|
| SELCA S4045PD | |
| RS connection | |
| USB connection | |
| Ethernet (LAN) | |
| Electronic wheel for manual operation | |
| Inverter controls the spindle speed | |
| Central lubrication | |
| Liquid cooling system | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |












































