- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines FPT
- ›
- CNC Milling Machines FPT LEM 2.5
CNC Milling Machine FPT LEM 2.5
CNC Milling Machine FPT LEM 2.5 was manufactured by the machine manufacturer FPT. Machine FPT LEM 2.5 was built in 1993 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1993 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 2050 mm |
| Width of the working table | 660 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 2500 kg |
| Power of the spindle drive | 15 kW |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 3000 1/min |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































