- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MIKRON
- ›
- CNC Lathes MIKRON VCE 600 Pro
CNC Lathe MIKRON VCE 600 Pro
CNC Lathe MIKRON VCE 600 Pro was manufactured by the machine manufacturer MIKRON. Machine MIKRON VCE 600 Pro was built in 2003 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Małopolskie |
| Year of manufacture | 2003 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | At receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 540 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 600 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 40 m/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 40 m/min |
| Maximum power of the main spindle | 10000 kW |
| Total number of tools in the turret | 24 pcs |
Equipment | |
|---|---|
| HeidenhaiN Heidenhain iTNC 62 | |









































