- UniMachines
- ›
- Press Brakes
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes IMAL
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes IMAL GLADIATOR 255
CNC Hydraulic Press Brake IMAL GLADIATOR 255
| Net price | 17711 USD |
| Local tax (VAT) | 23 % |
| Company name |
Maszyneria
Sławomir Konieczko |
| Address | Wita Stwosza 18/13 |
| City | Jelenia Góra |
| Post code | 58-560 |
| region | Dolnośląskie |
| Country | Poland |
| Telephone | +48 603510566 |
| Category | Press Brakes IMAL › |
| Manufacturer | IMAL › |
CNC Hydraulic Press Brake IMAL GLADIATOR 255 was manufactured by the machine manufacturer IMAL. Machine IMAL GLADIATOR 255 was built in 2003 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 2003 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 255 t |
| Maximum bending lenght | 4100 mm |
| Maximum length of the slider stroke | 320 mm |
| Maximum distance from the table to the slider | 535 mm |
| Width of the bottom table | 90 mm |
| Distance between frames | 3700 mm |
| Throat depth | 510 mm |
| Maximum approach speed | 140 mm/s |
| Maximum bending speed | 10 mm/s |
| Maximum return speed | 140 mm/s |
| Machine height | 3600 mm |
| Machine length | 4700 mm |
| Machine width | 2200 mm |
| Machine weight | 20.8 t |
Equipment | |
|---|---|
| DELEM DA 65 | |
| CNC control | |
| Foot control | |
| Central lubrication | |




















































