- UniMachines
- ›
- Press Brakes
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes AMADA
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes AMADA HFE M2 1003
CNC Hydraulic Press Brake AMADA HFE M2 1003
CNC Hydraulic Press Brake AMADA HFE M2 1003 was manufactured by the machine manufacturer AMADA. Machine AMADA HFE M2 1003 was built in 2016 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2016 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 100 t |
| Maximum bending lenght | 3110 mm |
| Distance between frames | 2700 mm |
| Throat depth | 420 mm |
| Maximum approach speed | 100 mm/s |
| Maximum bending speed | 10 mm/s |
| Maximum return speed | 100 mm/s |
| Maximum distance of the backgauge | 1000 mm |
Equipment | |
|---|---|
| CNC control | |















































