- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers MAHO
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers MAHO MC 500
CNC Horizontal Machining Center MAHO MC 500
CNC Horizontal Machining Center MAHO MC 500 was manufactured by the machine manufacturer MAHO. Machine MAHO MC 500 was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 6748 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum table load (evenly distributed) | 300 kg |
| Number of tools in the magazine | 24 pcs |
| Minimum rotary speed of the spindle | 60 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 3150 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 500 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 400 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 450 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 5 mm/s |
| Maximum feed rate in Y-axis | 5 mm/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 8 mm/s |
| Machine length | 2650 mm |
| Machine width | 1550 mm |
| Machine weight | 3 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |













































